Jesteś na: Strona główna / jak szukać

Jak szukać

W ramach serwisu SPECOL zaimplementowana została wyszukiwarka treści oraz wyszukiwarka produktów.

Ich zadaniem jest przeszukanie całej treści serwisu zgodnie z zadanym przez państwa kryteriami.

Wyszukiwarka treści

Umieszczona jest w górnym prawym rogu serwisu, na wszystkich podstronach.

Wyszukiwarka przeszukuje treść ale nie elementy wprowadzone do baz danych stworzonych w ramach strony internetowej (czyli nie przeszukuje na przykład produktów.

Wyszukiwanie w treści stron - przeszukuje wszystkie podstrony witryny w poszukiwaniu zadanego wyrazu lub frazy (w zadanej frazie można używać znaków '+' i '-' w celu uściślenia kryteriów wyszukiwania):

  • pełne słowo np. „olej” - wynikiem wyszukiwania są wszystkie strony, podzielone na działy, gdzie występuje zadane słowo „olej”,
  • część słowa np. „ole” - wynikiem wyszukiwania są wszystkie strony, gdzie występuje zarówno słowo „olej”, „olejowy”, „oleander”, „ole”... (aby wyszukiwać poprawnie trzeba wpisać co najmniej 2 litery szukanego słowa),
  • dwa słowa lub więcej, obok siebie np. „olej maszynowy” - wynikiem wyszukiwania są wszystkie strony, podzielone na działy, gdzie występuje słowo "olej" lub słowo "maszynowy",
  • dwa słowa lub więcej, obok siebie, połączone symbolem „+” np. „olej+maszynowy” - wynikiem wyszukiwania są wszystkie strony, podzielone na działy, gdzie na jednej stronie występuje zarówno słowo "olej" jak i słowo "maszynowy",
  • dwa słowa lub więcej, obok siebie, połączone symbolem „-” np. „olej–maszynowy” - wynikiem wyszukiwania są wszystkie strony, podzielone na działy, gdzie na jednej stronie występuje słowo "olej" ale nie ma na niej słowa "maszynowy".

Wyświetlanie wyników w podstawowej wyszukiwarce treści przedstawiane jest w procentach trafności zapytania w odniesieniu do treści, segregowanych od najwyższego prawdopodobieństwa trafności. W ramach każdego wyniku jest tytuł strony i część jej treści, która pomoże Państwu zidentyfikować jej zawartość. 

Wyszukiwarka produktów

Dostępna jest jedynie na stronie głównej i działa na zasadzie zawężenia wyników wyszukiwania na podstawie produktów wprowadzonych do bazy danych.

Jak szukać w ten wyszukiwarce produktów:

  • z listy rozwijanej wybieramy odpowiednią kategorię
  • z kolejnej listy w polu poniżej wskazujemy podkategorię,
  • a w kolejnym etapie wybieramy nazwę konkretnego produktu.

Wynikiem wyszukiwania jest albo cały spis produktów z danej kategorii lub też opis konkretnego produktu wskazanego przez internautę w wyszukiwaniu.